Nauka języka polskiego w szkole podstawowej

Z takim przedmiotem, jak jezyk polski, nikt nie powinien mieć większych problemów. Chociażby z tego względu, że jest to przedmiot zaliczany do łatwych. Wystarczy tylko chcieć na bieżąco brać podręcznik do polskiego klasa 7, gdzie objaśnione są wszystkie zagadnienia, jak również czytać lektury. W szczególności o lekturach nie można zapominać chociażby z tego względu, że wiedza będzie na sprawdzianach i kartkówkach. Te drugie pojawiają się w najmniej zaskakującym momencie, więc tym bardziej trzeba wykazać się uwagą. Zarówno, jeżeli chodzi o lektury obowiązkowe, jak również te uzupełniające.

Dodatkowe lektury do czytania

Nie każdy nauczyciel zarządza to, aby czytać lektury uzupełniające, ale często można się z tym spotkać. Na poziomie klasy siódmej i ósmej, można spotkać się z takimi dodatkami, jak:

  • A. Christie – wybrana powieść kryminalna. Młodzież entuzjastycznie reaguje na tego typu książki, które pozwalają na rozwiązanie mrocznych zagadek.
  • E. Hemingway – Stary człowiek i morze.
  • H. Kellerr – Widzieć przez trzy dni.
  • B. Obertyńska – Z domu niewoli ale nie całość, tylko fragmenty, jakie mogą zostać wskazane przez nauczyciela.
  • H. Sienkiewicz – Krzyżacy. Jedna z najważniejszych lektur, która jest wybierana przez nauczycieli. Sporych rozmiarów, ale trzeba ja przeczytać, ponieważ pedagodzy chętnie odpytują z tego, co można znaleźć w środku książki.
  • M.Wańkowicz – Ziele na kraterze.

Tego typu pozycje obecne są na liście lektur uzupełniających od wielu lat. Aczkolwiek, w ostatnim czasie doszło kilka innych propozycji, jakie uczniowie mogą wykorzystać pod okiem nauczyciela lub nawet samodzielnie. Wśród takich książek można wymienić m.in. książki jakie napisał Bolesław Prus (Placówka, Zemsta), Henryk Sienkiewicz (Sąd Ozyrysa). Nie lada ciekawość może wzbudzić pozycja pt.”Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II”. Jej autorem jest André Frossard. Jak więc widać, jest takich ciekawych książek sporo do przeczytania. Ich treść może się przydać na egzaminie końcowym.